Najciekawsze szlaki turystyczne 2022 – w Małopolsce naturalnie!

Kolaż trzech zdjęć: zdjęcie rzeźby olkuskiego gwarka, zdjęcie wschodu słońca nad rzeką, zdjęcie na którym słońce zachodzi za górę. W prawym dolnym rogu logo - napis Małopolska naturalnie, w lewym górnym rogu - logo Turystycznych Skarbów Małopolski
Nadają cel naszemu wędrowaniu, wskazują właściwy kierunek, nie pozwalają zgubić się na trasie, podpowiadają, gdzie warto się zatrzymać, gdzie odpocząć co zobaczyć – mowa o szlakach turystycznych. Właściwie oznakowane, opisane i skatalogowane, nadają sens, rytm i porządek naszym podróżom. Małopolska oferuje gęstą sieć szlaków turystycznych i tematycznych, dzięki którym można zwiedzać region mając pewność, że nie ominie Was nic godnego uwagi i zainteresowania.

W tegorocznej edycji Konkursu Turystyczne Skarby Małopolski internauci szczególnie docenili 3 szlaki turystyczne, które pozwalają odkryć niezwykłe miejsca w regionie. 


Tytuł laureata i największą liczbę głosów w plebiscycie otrzymał małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Czy wiecie, że szlak ten wiedzie od Ustronia w Beskidzie Śląskim, aż po Wołosate w Bieszczadach? Jego długość wynosi ponad 500 km. Nieliczni decydują się na jednorazowe przejście całej trasy. Łatwiej pokonuje się go w odcinkach. Odcinek małopolski jest najdłuższym i najbardziej malowniczym fragmentem. Główny Szlak Beskidzki został wyznakowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w okresie międzywojennym. Głównym inicjatorem jego utworzenia był Kazimierz Sosnowski, natomiast przebieg zaprojektowali Mieczysław Orłowicz i Adam Lenkiewicz. Początkowo był o wiele dłuższy i liczył ponad 700 km. Jednak po II wojnie światowej i zmianie polskich granic uległ skróceniu. Wędrówka szlakiem jest jedną z najbardziej wymagających w polskich górach. Pół tysiąca kilometrów może onieśmielać, ale niesłusznie. Każdy doświadczony i sprawny fizycznie wędrowiec powinien poradzić sobie z jego przejściem. Przejście grzbietami Beskidu Śląskiego, Gorców, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Bieszczad wymaga dobrej kondycji i przygotowania, także psychicznego. Wysiłek będzie jednak wynagrodzony jednymi z najpiękniejszych panoram jakie można zobaczyć w Polsce. Najlepszym czasem na wyprawę szlakiem jest okres od maja do października. Pogoda nie jest wtedy zbyt kapryśna, a aura sprzyja biwakowaniu. 


Wyróżnienie w plebiscycie przypadło z kolei Nowosądeckim Szlakom Spacerowym Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W obrębie Nowego Sącza wyznaczono około 52 km Nowosądeckich Szlaków Spacerowych PTT. Z uwagi na unikatowe położenie miasta, niezależnie od miejsca zamieszkania, każdy może średnio w kilkanaście minut znaleźć się na górskim szlaku. Miasto leży w kotlinie, otoczone wzniesieniami Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego – zdecydowanie zwiększa to dostępność miejsc atrakcyjnych dla piechurów i odkrywców małopolskiej przyrody. Szlak podzielony jest na pięć odcinków, a na jego przejście potrzeba w sumie około 16 godzin. Szlak „Zachodni” koloru czerwonego ma 10,5 km długości i rozpoczyna się w Trzetrzewinie, a prowadzi przez wzgórze Szcząb, Marcinkowice na Białowodzką Górę. Na Szcząb możemy też dojść szlakiem koloru zielonego, rozpoczynającym się przy drodze Chełmiec – Marcinkowice. Biegnie on Ścieżką Przyrodniczo-Leśną „Rdziostów”. Najdłuższy jest odcinek szlaku „Wschodniego” koloru zielonego. Ma 24 km długości, a na jego przejście potrzeba około 7 godzin. Jego początek znajdziemy w Dąbrowej (obok szpitala w dawnym dworze), a zaprowadzi nas przez Dąbrowską Górę, Klimkówkę, Kuminowiecką Górę, Librantową, Chruślice, Piątkową do Kamionki Wielkiej. Tu zaczyna się z kolei szlak „Południowy” koloru czerwonego o długość 11,5 km. Prowadzi przez Małą Górę, Nawojową, wzgórze Majdan (najwyższe w granicach administracyjnych Nowego Sącza) do Biegonic. Ostatni ze szlaków „Dąbrówka Polska – Majdan” jest koloru niebieskiego i ma 4 km długości. Dobrze oznakowane szlaki dają ogromne spektrum możliwości aby aktywnie spędzić czas i przekonać się jak piękna i niepowtarzalna jest Ziemia Sądecka.


Ciekawą, nowoczesną propozycją dla całych rodzin jest drugi z wyróżnionych szlaków. Pozwala on w nietypowy i wielowymiarowy sposób poznać historię olkuskiego górnictwa rud ołowiu i srebra. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich, bo to o nim mowa, to przede wszystkim ścieżka edukacyjno-historyczna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” prowadząca po urokliwej, olkuskiej starówce. Na trasie można spotkać 18 rzeźb olkuskich gwarków. Każda rzeźba jest inna i nawiązuje do historii danego miejsca. Gwarantem tego, że nie zbłądzicie jest niestandardowe oznaczenie- 131 replik monet wbitych w chodnikach. Ułatwieniem i źródłem przydatnej wiedzy będzie z pewnością bezpłatna aplikacja „Olkusz – Szlakiem Gwarków” na urządzenia mobilne. Super rodzinną atrakcją i sposobem na zainteresowanie najmłodszych turystów jest quest oraz gra miejska, które można otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej lub pobrać z internetu. Nagrodą za rozwiązanie questu i gry miejskiej jest gra planszowa związana z historią olkuskiego górnictwa. Warto podkreślić, że nie tylko głosujący na Turystyczne Skarby Małopolski docenili Szlak. Otrzymał on również tytuł „Wydarzenia Historyczne Roku 2019” w ogólnopolskim plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.


Odkrywajcie małopolskie szlaki turystyczne i tematyczne – naturalnie! Gwarantujemy, że i na tych nagrodzonych i tych mniej znanych odnajdziecie miejsca, które zostaną w waszej pamięci na długo… 

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści