Zasmakujcie w podróży i odkryjcie miejsca z klimatem!

Kolaż trzech zdjęć przedstawiających laureata i wyróżnionych w konkursie
Małopolską mozaikę tradycji i krajobrazu tworzą one – gminy i miejscowości, każda inna, mocno zintegrowane dzięki lokalnej tożsamości, ale otwarte i gościnne. Charakteryzują się wyjątkowym klimatem, malowniczymi widokami i miejscami, które warto zobaczyć. Nic dziwnego, podczas tegorocznej edycji Konkursu Turystyczne Skarby Małopolski najwięcej głosów oddano właśnie w kategorii Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna. Dajcie się porwać do tych miejsc, które w tym roku wyjątkowo urzekły internautów.

Sułoszowa – wyjątkowa z lotu ptaka

Sułoszowa, to podkrakowska gmina, która około trzy lata temu stała się prawdziwą gwiazdą mediów społecznościowych, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, a to za sprawą zdjęć opublikowanych w sieci, które błyskawicznie były udostępniane przez internautów. Te wyjątkowe ujęcia z lotu ptaka pokazały długą ulicę wijącą się przez miejscowość, z ciasną zabudową i charakterystycznymi kolorowymi wstęgami pól. Piękne ujęcie urzekło miliony i pokazało Sułoszową z zupełnie innej pespektywy. Nic dziwnego, że Sułoszowa pokonała inne kandydatury w swojej kategorii. Bez spadochronu, motolotni, czy balonu także warto zwiedzić okolicę. Jak to na Jurze, znajdziecie miejsca z fantazyjnymi skalnymi ostańcami, w tym słynną Maczugą Herkulesa, wapiennymi skałami i urzekającymi pejzażami malowanymi przez naturę. Wśród niezwykłej przyrody – prawdziwa perła historycznej architektury – Zamek w Pieskowej Skale z nowo otwartą po renowacji kaplicą św. Michała Archanioła. Na terenie gminy biegnie Szlak św. Jakuba, na którym znajduje się zabytkowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i pobliskie źródło rzeki Prądnik. Tę jurajską krainę przecinają liczne szlaki rowerowe oraz piesze, w tym najbardziej znane Szlak Orlich Gniazd oraz Velo-Prądnik. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, podziwiać pamiątki historii i delektować się sielską atmosferą koniecznie odwiedźcie Sułoszową.

Zawoja – największa wieś w Polsce

Jeśli ktoś się zastanawia, czy w kontekście turystycznym rozmiar ma znaczenie – potwierdzamy – owszem ma. Wyróżnienie w plebiscycie największej pod względem powierzchni wsi w Polsce zdecydowanie to potwierdza. Nie liczy się tylko powierzchnia, ale także ogrom atrakcji, jakie oferuje ta malowniczo położona u stóp Babiej Góry miejscowość. To właśnie w Zawoi mieści się Babiogórski Park Narodowy, który jak magnes przyciąga setki tysięcy turystów rocznie. Miłośnicy turystyki znajdą tutaj liczne atrakcje naturalne - wodospady, jaskinie, skałki, ale także perełki etnograficzne -  charakterystyczną drewnianą zabudowę i barwne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zawoja to także centrum sportowe i kulturalne. Zimą wielbiciele narciarstwa znajdują tu doskonale przygotowane stoki narciarskie i trasy biegowe, a skiturowcy szusują ścieżkami na stokach Babiej Góry, Policy czy Jałowca. Amatorzy adrenaliny, szybkiej jazdy na dwóch kółkach, korzystają z przygotowanych singletracków. Krystalicznie czysta woda okolicznych rzek i potoków pozwala na kąpiele, a zimą zachęca do morsowania. Zawoja zapewnia turystom bogatą ofertę kulturalną, a jej najbardziej rozpoznawalnym festiwalem jest Babiogórska Jesień, punkt obowiązkowy w kalendarzu wszystkich wielbicieli folkloru.

Ryglice – wino, dzika przyroda i tradycja

Gmina Ryglice położona jest w południowo-wschodniej części powiatu tarnowskiego, około 25 km od centrum Tarnowa. To malownicza kraina o podgórskim ukształtowaniu terenu, które sprawia, że widoki na szlakach pieszych, rowerowych i konnych zapierają dech w piersi. Czyste powietrze, łagodny klimat zachęcają do pieszych i rowerowych eskapad. To idealne miejsce na rodzinny wypoczynek dla wielbicieli ciszy i spokoju. Na stokach wzgórz rozgościły się enoturystyczne skarby regionu – winnice. Produkowane w nich trunki znajdują uznanie smakoszy na całym świecie. Przybyłych gości chętnie podejmują mieszkańcy i koła gospodyń, które częstują regionalnymi specjałami podczas dożynek i festiwali kultury. Kultywowanie tradycji jest tu ogromnie ważne. Do najważniejszych zabytków gminy należą m.in. zespoły dworsko – parkowe w Bistuszowej i w Ryglicach, kościół drewniany w Kowalowej, Spichlerz Dworski w Ryglicach, najstarszy tego typu obiekt w Małopolsce oraz cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej, a także murowane kościoły i liczne kapliczki przydrożne. Wszystkie te miejsca warto zwiedzić pieszo lub wygodniej rowerem, tym bardziej, że na turystów czeka specjalnie przygotowana infrastruktura. Stylizowana na stodołę, ogólnodostępna altana rekreacyjna z miejscem do grillowania to idealny punkt wypadowy, by pozostawić samochód i ruszyć w dalszą drogę rowerem. Szlak turystyczny i lokalizacja kolejnych altan została ustalona w taki sposób, aby turyści i mieszkańcy planujący wycieczkę rowerową mogli odwiedzić punkty odpoczynku w altanie w Zalasowej, platformie widokowej na Kokoczu w Woli Lubeckiej oraz altanie w Kowalowej. To brzmi jak idealny plan na rowerową wyprawę i ucieczkę od miejskiego zgiełku!

Nie zwlekajcie i zaplanujcie wizytę w tych urokliwych i nieoczywistych miejscach. Łapcie inspiracje i poszukajcie nowych turystycznych skarbów Małopolski!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets